Protezy szkieletowe
Protezy szkieletowe obok
protez na zatrzaskach stanowią najlepsze rozwiązanie wśród ruchomych uzupełnień protetycznych. Wykonane są z metalu, a dzięki mocowaniu na klamrach i nie uciskaniu dziąseł Pacjenta nie wpływają one destrukcyjnie na wyrostek zębodołowy tak, jak zwykłe
protezy akrylowe. W porównaniu do nich mają wiele zalet, które sprawiają, że ich użytkowanie jest dużo łatwiejsze i bardziej komfortowe dla pacjenta:
- dzięki szkieletowi wykonanemu z metalu są dużo cieńsze
- prawie nie pokrywają podniebienia – przy górnej protezie
- mają lepsze utrzymanie – nie spadają, gdyż umocowane są na klamrach
- nie wywołują reakcji alergicznych
- nie uciskają dziąseł i podniebienia – nie niszczą wyrostka zębodołowego
- mają dużo mniejszy zasięg w jamie ustnej – zajmują niewiele miejsca
Jak wygląda przebieg leczenia? Oto uproszczony schemat:
- pierwsza wizyta: po zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia protetycznego za pomocą protezy szkieletowej lekarz stomatolog pobiera wyciski masą wyciskową i odsyła je do laboratorium.
- druga wizyta: lekarz stomatolog dokonuje przymiarki metalowego szkieletu protezy szkieletowej oraz ustala wysokość zgryzu przyszłej protezy. Wizytę kończy pobranie dodatkowego wycisku.
- trzecia wizyta: lekarz sprawdza gotową protezę szkieletową w ustach pacjenta i po ewentualnych korektach oddaje ją pacjentowi oraz instruuje o sposobie dbania o protezę.
Najczęściej zadawane pytania:
- czy skoro protezy wykonane są z metalu to czy nie są widoczne w jamie ustnej? – podczas planowania przebiegu płyty protezy metalowy szkielet protezy umieszcza się od wewnętrznej strony zębów – nie widocznej z zewnątrz. Niestety czasami aby zapewnić najlepsze utrzymanie, metalowe klamry mocujące muszą być poprowadzone w strefie estetycznej i wtedy mogą być one widoczne. Lekarz stomatolog informuje pacjenta o takiej możliwości jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. Możliwą i równie komfortową alternatywą są wtedy protezy szkieletowe acetalowe lub protezy szkieletowe bezklamrowe.
- czy są przeciwwskazania do stosowania protez szkieletowych? – nie ma prawie żadnych przeciwwskazań do rekonstrukcji zgryzu za pomocą protezy szkieletowej. Jest to najlepsze rozwiązanie protetyczne wśród ruchomych protez. Z powodu podparcia i utrzymywania protezy szkieletowej na klamrach w jamie ustnej pacjenta muszą być własne zęby, które posłużą jako filary.
- czy są trwalsze niż protezy akrylowe? – tak, protezy szkieletowe nie łamią się i nie pękają. Jest to możliwe, gdyż wykonane są one z metalu, który zapewnia dużo większą trwałość przy dużo mniejszych wymiarach.