Protezy szkieletowe acetalowe
Protezy szkieletowe acetalowe stanowią alternatywę dla klasycznych
protez szkieletowych wykonanych z metalu. W odróżnieniu od nich wykonane są z nowego tworzywa stosowanego w stomatologii – acetalu. Acetal jest to materiał termoplastyczny o wysokiej homogenności, odporny na zginanie i łamanie. Dzięki temu protezy acetalowe są bardziej estetyczne i idealne dla osób z alergią na metale. Podobnie do klasycznych
protez szkieletowych mocowane są na klamrach i nie uciskają dziąseł Pacjenta. Ich użytkowanie jest dużo łatwiejsze i bardziej komfortowe w porównaniu do zwykłych
protez akrylowych. Oto zalety protez acetalowych:
- dzięki szkieletowi wykonanemu z acetalu są cienkie i estetyczne
- prawie nie pokrywają podniebienia – zajmują niewiele miejsca w ustach
- mają lepsze utrzymanie – nie spadają, gdyż umocowane są na klamrach
- nie wywołują reakcji alergicznych
- nie uciskają dziąseł i podniebienia – nie niszczą wyrostka zębodołowego
Jak wygląda przebieg leczenia? Oto uproszczony schemat:
- pierwsza wizyta: po zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia protetycznego lekarz stomatolog pobiera wyciski masą wyciskową i odsyła je do laboratorium protetycznego.
- druga wizyta: na tej wizycie lekarz ustala wysokość zagryzania zębów, planuje przebieg płyty protezy oraz wykonuje dodatkowy wycisk niezbędny do maksymalnie dokładnego dopasowania protezy.
- trzecia wizyta: lekarz stomatolog dokonuje przymiarki acetalowego szkieletu protezy i sprawdza kontakty zębowe, na tym etapie pacjent może ocenić warunki estetyczne próbnej protezy, a także kolor i kształt przyszłych zębów.
- czwarta wizyta: jest to ostatnia wizyta, na której lekarz sprawdza gotową protezę szkieletową acetalową w ustach pacjenta i po ewentualnych korektach oddaje ją pacjentowi. Wizytę kończy instruktaż higieny nowej protezy.
Najczęściej zadawane pytania:
- czy są przeciwwskazania do stosowania protez szkieletowych acetalowych? – nie ma prawie żadnych przeciwwskazań. Jest to jedno z najlepszych rozwiązań protetycznych spośród protez ruchomych. Warunkiem do zastosowania takiej protezy jest obecność własnych zębów które można wykorzystać jako punkty podparcia i utrzymywania protezy za pomocą klamer acetalowych.
- czy protezy acetalowe są trwalsze niż protezy akrylowe? – tak, protezy szkieletowe acetalowe nie łamią się i nie pękają. Jest to możliwe, gdyż wykonane są z acetalu, który zapewnia większą trwałość przy dużo mniejszych wymiarach niż akryl stosowany do wykonania protez akrylowych.
- czy w protezach acetalowych można chodzić przez cały czas? – tak, nie ma potrzeby ściągania protez na noc. Ważne jest jednak aby przynajmniej 2 razy dziennie proteza została wyciągnięta z ust i dokładnie umyta. Najlepiej czynność tą przeprowadzać podczas codziennego szczotkowania zębów.