Protezy szkieletowe bezklamrowe na zatrzaskach

Protezy szkieletowe bezklamrowe na zatrzaskach należą do najbardziej zaawansowanych i precyzyjnych ruchomych uzupełnień protetycznych. Posiadają wszystkie zalety standardowych protez szkieletowych, ale jednocześnie nie posiadają widocznych metalowych klamer – tak niepożądanych zwłaszcza w przednim odcinku uzębienia. Utrzymanie protez szkieletowych bezklamrowych zapewnione jest dzięki wykorzystaniu zatrzasków lub zasuw. Zatrzaski te przymocowane są do koron montowanych na własnych zębach pacjenta. Jak wygląda przebieg leczenia? Oto uproszczony schemat:
  • pierwsza wizyta:Lekarz stomatolog wykonuje planowanie leczenia. Analizuje rozmieszczenie braków zębowych oraz wykonuje też zdjęcie panoramiczne w celu oceny stanu zębów filarowych do których będą przymocowane zatrzaski.
  • druga wizyta: Po zaakceptowaniu planu leczenia lekarz stomatolog przystępuje do przygotowania zębów filarowych przeznaczonych do utrzymania zatrzasków lub zamków protezy szkieletowej. Wizytę kończą wyciski zębów, które są następnie odsyłane do laboratorium protetycznego.
  • trzecia wizyta: Dentysta dokonuje przymiarki metalowego szkieletu protezy szkieletowej oraz koron wraz z zatrzaskami na zębach filarowych.
  • czwarta wizyta: Lekarz po sprawdzeniu dopasowanie w jamie ustnej cementuje korony z zamocowanymi zatrzaskami i oddaje pacjentowi gotową protezę szkieletową.
Najczęściej zadawane pytania:
  • Na czym polega przygotowanie zębów pod zatrzaski? – Aby przymocować zatrzask trzeba oszlifować ząb filarowy i założyć na niego koronę porcelanową z przymocowanym do niej zatrzaskiem. Tylko w ten sposób zapewniona może być odpowiednia wytrzymałość i estetyka takiego uzupełnienia. Od strony estetycznej nie są widoczne żadne brzydkie metalowe klamry czy druciki.
  • Jak trwałe są zatrzaski używane do stabilizacji protezy? – W zależności od rodzaju wybranych przez lekarza zatrzasków mogą one wymagać aktywacji – w przypadku zatrzasków metalowych lub wymiany silikonowych gumek retencyjnych w przypadku zasuw. Tego typu procedury przeprowadza się zwykle co 12-18 miesięcy – w zależności od ilości i rodzaju zastosowanych zatrzasków. Po wymianie lub aktywacji utrzymanie protezy jest znów tak stabilne jak w momencie jej oddania. Jeśli proteza zaczyna się huśtać może to oznaczać, że wymaga ona podścielenia, gdyż użytkowanie kiwającej się protezy może przyspieszyć zużycie zatrzasków.
  • Jakie są przeciwwskazania do stosowania protez szkieletowych? Protezy szkieletowe na zatrzaskach to najlepsze rozwiązanie protetyczne wśród ruchomych protez. Podparcie i utrzymywanie protezy szkieletowej na klamrach i zatrzaskach zapewnia doskonałą stabilizację protezy. W jamie ustnej pacjenta muszą znajdować się własne zęby, które mogą posłużyć jako filary pod klamry i zatrzaski. Przeciwwskazaniem może być zły stan zębów własnych pacjenta, który może uniemożliwić montaż koron z zatrzaskami.
protezy szkieletowe na zatrzaskach wroclaw

Proteza szkieletowa górna na zatrzaskach przymocowanych do mostu na zębach przednich

proteza szkieletowa na zatrzaskach wroclaw

Proteza szkieletowa dolna na zatrzaskach przymocowanych do mostu na zębach dolnych

Vita-Dent Stomatologia


Stomatolog Wrocław

ul. Nobla 3, Wrocław

tel. 71 750 12 12


Stomatolog Wrocław

Ogrodowa 17, Kiełczów

tel. 71 398 84 88


Stomatolog Wrocław

Powstańców Śląskich 58a/3, Wrocław

tel. 71 750 15 15

Zadbaj o swoje zęby

Wyślij nam wiadomość aby umówić wizytę