Pionowe wady zgryzu – Zgryz głęboki
Zgryz głęboki jest zaliczany do pionowych wad zgryzu. Jest to wada, która charakteryzuje się nadmiernym nagryzem pionowym, co oznacza, że zęby górne nachodzą na zęby dolne bardziej niż to ma miejsce u pacjentów z prawidłowym uzębieniem. Nagryz pionowy może być na tyle pogłębiony, że górne zęby zamiast wyłącznie kontaktować się z zębami przeciwstawnymi, kontaktują się z dziąsłami, co może prowadzić do poważnych problemów periodontologicznych.
Pacjenci z drugą klasą Angle’a typu pierwszego
Zgryz głęboki – występowanie
Nadmierny zgryz pionowy może towarzyszyć każdej wadzie. Lekkie i umiarkowane postaci zgryzu głębokiego bardzo nieznacznie wpływają na rysy twarzy pacjenta, dopiero duże nasilenie zaburzenia może pogorszyć wygląd zewnętrzny. Najczęściej zgryz głęboki spotyka się w wadach ortodontycznych drugiej klasy wg. Angle’a
Pacjenci z drugą klasą Angle’a typu drugiego
Strategie leczenia
Jest wiele strategii leczenia zgryzu głębokiego. Do sposobów leczenia nadmiernego nagryzu pionowego zaliczamy:
- Intruzja zębów w odcinku przednim
- Zwiększenie wysokości zębowo-wyrostkowych w odcinku tylnym
- Zmniejszenie nagryzu pionowego przez wychylenie zębów górnych
Intruzja zębów w odcinku przednim
Intruzja zębów jest dobrym sposobem na niwelację nadmiernego nagryzu pionowego stosowaną u pacjentów nastoletnich jak i dorosłych. Intruzję zębów górnych lub dolnych uznaje się za stabilną metodę korekty tego typu wady ortodontycznej. Ta metoda leczenia polega na dostarczeniu siły, która ma na celu wtłoczenie zębów wgłąb kości. Decyzja o wtłaczaniu łuku górnego czy dolnego powinna być podjęta na podstawie rozważań estetycznych. Jeśli pozycja wargi górnej w spoczynku powoduje nadmierne eksponowanie dziąseł, wskazane jest wtłoczenie zębów w łuku górnym. Eksponowanie zębów siecznych jest coraz mniejsze wraz z wiekiem, dlatego leczenie ortodonta powinien uwzględniać warunki estetyczne podczas szeregowania uzębienia.
Zwiększenie wysokości zębowo-wyrostkowych w odcinku tylnym
Niwelacja zgryzu głębokiego przez zwiększenie wysokości tylnego odcinka zębowego wydaje się bardzo dobrą strategią. Powyższe postępowanie pozwala nie tylko na poprawę nagryzu, ale również korzystnie wpływa na rysy twarzy. Niestety wielkość sił żucia sprawia, że ekstrudowanie zębów tylnych ma dużą tendencję do nawrotu. Metoda zwiększenia wysokości zębowo-wyrostkowej odcinka tylnego może być stosowana u pacjentów we wczesnym okresie rozwoju. Ekstruowanie zębów tylnych u dorosłych uważa się za niestabilne.
Zmniejszenie nagryzu pionowego przez wychylenie zębów
Wychylenie zębów jest bardzo wydajnym i łatwym sposobem na leczenie zgryzu głębokiego. Jest to technika, która może być przydatna przy korekcie nadmiernego nagryzu u pacjentów, którzy oprócz zgryzu głębokiego wykazują również dopodniebienne przechylenie zębów siecznych. Leczenie w powyższy sposób ortodonta zawsze musi przeprowadzić z niezwykłą precyzją, ponieważ wychylanie zębów kwalifikowane jest do ruchów zębowych cechujących się niską stabilnością.
Zgryz / nagryz – prawidłowy
Zgryz głęboki – nadmierny nagryz pionowy z wychyleniem zębów siecznych
Zgryz głęboki – nadmierny nagryz pionowy z przechyleniem zębów siecznych
Porównanie estetyki uśmiechu w różnych wadach zębowych
Zęby i dziąsła znajdują się w prawidłowej pozycji w stosunku do wargi górnej.
Zarówno zęby jak i dziąsła znajdują się pozycji zbyt nisko w stosunku do wargi górnej.
Zęby i dziąsła znajdują się zbyt wysoko w stosunku do wargi górnej.