Leczenie ortodontyczne – stłoczenia

Stłoczenia zębów są powszechnym zjawiskiem we współczesnym społeczeństwie. Przeważnie stłoczenia są spowodowane kombinacją przyczyn genetycznych i środowiskowych. Zbyt wczesna utrata zębów mlecznych, miękka dieta oraz inne czynniki powodują, że kość, w której są zatopione zęby nie rozwija się w sposób pozwalający na pomieszczenie całego uzębienia.

Wyróżniamy stłoczenia zębów mlecznych oraz stałych.

  • Stłoczone zęby mleczne to dobry powód, aby udać się z dzieckiem do ortodonty i przeprowadzić badanie ortodontyczne. Przeważnie stłoczone zęby mleczne nie wymagają interwencji.
  • Stłoczone zęby stałe utrudniają prawidłowe oczyszczanie i mogą być przyczyną chorób przyzębia. Ponadto stłoczenia zębów zaburzają harmonię zębów pogarszając efekt estetyczny uśmiechu.

Stłoczenia zębów – strategie leczenia

Istnieje wiele sposobów na rozładowanie stłoczeń zębów:

  • lekkie stłoczenia:
    • stripping zębów – jest to zabieg powodujący zmniejszenie szerokości zębów i uzyskanie dodatkowego miejsca potrzebnego do uszeregowania stłoczonych zębów. Ludzkie zęby są zbudowane w sposób pozwalający na „zeszlifowanie” punktów stycznych. Podczas strippingu lekarz ortodonta usuwa niewielką część szkliwa, rzędu 0,1 mm z każdej strony. Siła tego zabiegu tkwi w ilości. Usunięcie niewielkiej ilości szkliwa z każdej strony na każdym z zębów w łuku zębowym, pozwala uzyskać miejsce potrzebne do uszeregowania zębów przy niewielkim stłoczeniu.
    • wychylenie zębów – w przypadku niewielkich stłoczeń i przechylonych zębów rozwiązaniem może być wychylenie zębów. Działanie to pozwala na powiększenie łuku zębowego zapewniając brakujące miejsce.
  • umiarkowane i znaczne stłoczenia::
    • dystalizacja zębów – jest to działanie powodujące przesunięcie bocznych odcinków łuku zębowego do tyłu. Zapewnia to dostateczne miejsce dla zębów przednich Jest to niezwykle skuteczne rozwiązanie. Często pozwala uniknąć usuwania zębów.
    • usunięcie zębów w celu wytworzenia miejsca – są sytuacje, gdy wzajemna relacja zębów górnych i dolnych w połączeniu z nasilonym stłoczeniem zmusza ortodontę do podjęcia decyzji o usunięciu zębów. Zdarza się, że usuwa się zęby wyłącznie w szczęce lub żuchwie, jednak są również sytuacje, gdy trzeba usunąć zęby w obu szczękach jednocześnie. Wszystkie decyzje podejmuje się indywidualnie, mając na względzie jak najlepszy efekt estetyczny oraz zapewnienie prawidłowej funkcji.

Zobacz efekty leczenia:

Stłoczone Górne Kły - Skuteczne Metody Ortodontyczne

Niewielkie stłoczenia w łuku dolnym, nieprawidłowa linia pośrodkowa oraz bardzo nasilone stłoczenia kłów w przednim odcinku łuku górnego

Stłoczenia zębów dolnych i górnych wraz korekta linii pośrodkowej

Stłoczenia zębów dolnych i górnych wraz korektą linii pośrodkowej

Stłoczenia zębów górnych i dolnych wraz korektą linii pośrodkowej

Stłoczenia zębów górnych i dolnych wraz korektą linii pośrodkowej

Stłoczenia zębów górnych i dolnych - zapalenie dziąseł

Stłoczenia zębów górnych i dolnych – zapalenie dziąseł

Stłoczenia zębów górnych i dolnych -poprawa estetyki

Stłoczenia zębów górnych i dolnych -poprawa estetyki

Stłoczenie zębów górnych i dolnych

Stłoczenie zębów górnych i dolnych

Efekt leczenia stłoczeń zębów – po terapii ortodontycznej

Stłoczenia zębów przed leczeniem ortodontycznym oraz efekt po leczeniu

Lekkie Stłoczenia zębów

Lekko stłoczone zęby

Umiarkowane stłoczenia zębów

Umiarkowanie stłoczone zęby

Nasilone stłoczenia zębów

Znacznie stłoczone zęby

Vita-Dent Stomatologia


Stomatolog Wrocław

ul. Nobla 3, Wrocław

tel. 71 750 12 12


Stomatolog Wrocław

Ogrodowa 17, Kiełczów

tel. 71 398 84 88


Stomatolog Wrocław

Powstańców Śląskich 58a/3, Wrocław

tel. 71 750 15 15

Zadbaj o swoje zęby

Wyślij nam wiadomość aby umówić wizytę