Licówki kompozytowe
Licówki kompozytowe umożliwiają poprawienie estetyki uśmiechu i wyglądu zębów już podczas 1 wizyty w gabinecie. Zęby z defektami estetycznymi koloru, kształtu lub ustawienia w jamie ustnej nie są w żaden sposób szlifowane – uszkadzane. Cały zabieg polega na nałożeniu na powierzchnię zewnętrzną zębów cienkiej warstwy materiału kompozytowego – licówki kompozytowej tak aby pokryła ona defekty estetyczne lub odtworzyła kształt zęba. Zastosowanie licówek kompozytowych umożliwia korektę niewielkich wad ustawienia zębów, zmianę kształtu zębów lub ich koloru. Większość zabiegów jest w pełni odwracalna gdyż naklejana licówka może być łatwo usunięta w celu powrotu do pierwotnego stanu uzębienia. Jak wygląda przebieg leczenia? Oto uproszczony schemat:
- pierwsza wizyta: jest to konsultacja lekarska podczas której lekarz stomatolog poznaje oczekiwania estetyczne pacjenta i przedstawia możliwe warianty poprawy estetyki uśmiechu. Po zakwalifikowaniu pacjenta do wykonania licówek kompozytowych, lekarz ustala czas trwania następnej wizyty w celu rozpoczęcia leczenia. Czasami w celu osiągnięcia lepszego efektu estetycznego zalecony może być zabieg wybielania lub piaskowania zębów.
- druga wizyta: lekarz stomatolog wykonuje licówki kompozytowe w ustach pacjenta w celu osiągnięcia ustalonych efektów estetycznych. Czas wykonania jednej licówki kompozytowej wynosi zwykle około 45-60 minut. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, gdyż zwykle nie ma konieczności najmniejszego nawet naruszania tkanek zęba.
Najczęściej zadawane pytania:
- jakie są wskazania do licówek kompozytowych?– wskazaniami do zastosowania licówek są:
- niedorozwój szkliwa i zębiny
- trudne do wybielenia przebarwienia zębów
- nieestetyczne wypełnienia zębów przednich
- diastemy i tremy między zębami
- ubytki brzegów zębów, ukruszenia kątów brzegów siecznych
- niekorzystny estetycznie kształt zębów przednich.
- jakie są przeciwwskazania do licówek kompozytowych? – przeciwwskazaniem do wykonania licówek jest nawykowe zgrzytanie zębami, palenie papierosów oraz zła higiena jamy ustnej. W wyniku złej higieny jamy ustnej lub palenia papierosów powierzchnia licówki kompozytowej może łatwiej ulegać przebarwieniom niż szkliwo zęba. Zalecana jest okresowa kontrola licówek kompozytowych co 12 miesięcy w celu oceny ich stanu oraz ewentualnego polerowania powierzchni licówek jeśli jest taka konieczność.
- jaka jest trwałość licówek kompozytowych? – trwałość licówek kompozytowych jest podobna do trwałości wypełnień w jamie ustnej, w przypadku dobrej higieny licówki mogą być w ustach przez wiele lat nie tracąc walorów estetycznych. Należy jednak pamiętać, że trwałość ta jest mniejsza niż licówek porcelanowych czy addycyjnych. Jest to związane z mniejszą wytrzymałością materiałów kompozytowych. Na szczęście jakiekolwiek pęknięcia czy przebarwienia licówek kompozytowych są znacznie łatwiejsze do naprawy niż w licówkach innego typu, gdyż wykonuje się je bezpośrednio w ustach pacjenta bez odsyłania licówki do laboratorium protetycznego.
Zobacz efekty leczenia:
4 licówki kompozytowe na zęby sieczne górne
4 licówki kompozytowe zamykające przerwy pomiędzy zębami
2 licówki kompozytowe zmieniające kształt zębów