Licówki porcelanowe
Licówki porcelanowe są wspaniałą propozycją nowoczesnej stomatologii estetycznej w celu poprawy estetyki uśmiechu. Są to stałe uzupełnienia protetyczne stosowane do przykrycia zewnętrznych nieestetycznych powierzchni zębów górnych i dolnych. Licówki wykonane są w całości z porcelany – bez podbudowy metalowej, dlatego pozwalają uzyskać znakomity efekt estetyczny i odmienić każdy uśmiech. Dużą zaletą licówek pełnoceramicznych jest to, że wymagają znacznie mniejszego szlifowania zębów niż w celu wykonania korony protetyczych – pozwalają oszczędzić zdrowe tkanki zęba. Grubość licówek porcelanowych w zależności od potrzeby to zaledwie 0,5-1,0 mm, tak więc ingerencja w tkanki twarde zęba jest minimalna. Jak wygląda przebieg leczenia? Oto uproszczony schemat:- pierwsza wizyta: lekarz stomatolog podczas rozmowy z pacjentem poznaje jego oczekiwania estetyczne i przedstawia możliwe warianty poprawy estetyki uśmiechu. Po zakwalifikowaniu pacjenta do wykonania licówek porcelanowych stomatolog szlifuje zęby pod licówki i pobiera wyciski. W przypadku dużych prac estetycznych, lekarz na pierwszej wizycie pobiera wyciski w celu przedstawienia pacjentowi ostatecznego efektu estetycznego za pomocą próbnych licówek i szlifowanie rozpoczyna dopiero na następnej wizycie, po zaakceptowaniu kształtu i wyglądu przyszłych licówek
- druga wizyta: lekarz stomatolog dokonuje przymiarki gotowych licówek porcelanowych i po ewentualnych korektach przystępuje do cementowania na stałe w ustach pacjenta
- jakie są wskazania do licówek porcelanowych?– wskazaniami do zastosowania licówek są:
- trudne do wybielenia przebarwienia zębów
- niedorozwój szkliwa i zębiny
- nieestetyczne wypełnienia zębów przednich
- ubytki brzegów zębów, ukruszenia kątów brzegów siecznych
- diastemy i tremy między zębami
- nieakceptowalny przez pacjenta kształt zębów przednich.
- czy są przeciwwskazania do licówek porcelanowych? – tak, przeciwwskazaniem do stosowania licówek jest nawykowe zgrzytanie zębami, niektóre wady zgryzu oraz zła higiena jamy ustnej. Licówek nie wykonuje się też na zębach martwych, po leczeniu kanałowym oraz na zębach z dużymi wypełnieniami. W takiej sytuacji optymalnym rozwiązaniem są korony pełnoceramiczne. Jeśli planowana korekta kształtu nie jest zbyt duża to dobrym rozwiązaniem mogą być licówki addycyjne – pozwalają one na korektę kształtu i wyglądu zębów całkowicie bez szlifowania.
- jaka jest trwałość licówek porcelanowych? – ostatnie badania na grupie ponad 1400 pacjentów z licówkami porcelanowymi potwierdziły ich bardzo wysoką trwałość. 10-letni okres trwałości w jamie ustnej ustalono aż w 93% przypadków, co oznacza, że na 100 licówek porcelanowych po 10 latach od założenia aż 93 licówki są w optymalnym stanie i spełniają swoje funkcje. Jest to wynik znacznie lepszy, niż np.: w przypadku wypełnień stomatologicznych.
- czy licówki porcelanowe mogą się przebarwić? – porcelana z której wykonane są licówki charakteryzuje się bardzo dużą gładkością i co za tym idzie jest całkowicie odporna na przebarwianie. Nie ma takiego ryzyka, w przeciwieństwie do licówek kompozytowych, które po pewnym czasie mogą stać się bardziej porowate i mogą się przebarwiać.
Zobacz efekty leczenia:
12 licówek porcelanowych zębów górnych i dolnych
2 licówki porcelanowe na siekaczach górnych
6 licówek porcelanowych na zębach górnych
20 licówek porcelanowych
Licówki porcelanowe – zamykanie przestrzeni miedzyzębowych
6 licówek porcelanowych zębów górnych
6 licówek porcelanowych zębów górnych i dolnych
6 Licówek porcelanowych górnych
Licówki porcelanowe górne oraz wybielanie
Licówki Porcelanowe na siekacze i kły górne
6 licówek na zęby górne