Leczenie kanałowe pod mikroskopem
Leczenie kanałowe pod mikroskopem, dzięki dużemu powiększeniu zęba pozwala lekarzowi znacznie dokładniej opracować i wypełnić kanały korzeniowe. Prawidłowo wykonane leczenie kanałowe ma na celu usunięcie zakażonej zawartości kanałów korzeniowych, a następnie wypełnienie ich aż do wierzchołka korzenia.
Do naszego gabinetu często zgłaszają się pacjenci z bólem zębów, które były wcześniej leczone kanałowo. Przyczyn takiego bólu może być wiele:
- Niedopełnienie kanałów korzeniowych (rys. 1). Przyczyną bólu są bakterie rozwijające się w odcinku niewypełnionym, które tworzą stan zapalny widoczny na zdjęciu jako ciemniejsze miejsce wokół korzenia. Mikroskop stomatologiczny pozwala na niespotykaną wcześniej widoczność pola zabiegowego umożliwiając lekarzowi prawidłowe wyleczenie.
- Pozostawienie nieodnalezionego kanału (rys. 2). W wyniku takiego działania w kanale wymagającym wypełnienia rozwijają się bakterie uniemożliwiając wygojenie kości dookoła korzenia, sprawiając tym samym ból pacjentowi. Leczenie pod mikroskopem pozwala na powiększenie pola zabiegowego nawet 30X dzięki czemu znalezienie wszystkich kanałów nie sprawia trudności.
- Trudną do zdiagnozowania przyczyną bólu jest wypełnienie tylko jednego rozgałęzienia kanału (rys. 3). Pracując bez mikroskopu lekarz nie jest w stanie zobaczyć rozgałęzienia kanału, które znajduje się np. w połowie jego przebiegu. W takiej sytuacji dochodzi albo do opracowania jego kanałów tylko do rozgałęzienia, albo opracowania i wypełnienie tylko jednego odgałęzienia.
- Złamanie narzędzia w kanale korzeniowym (rys. 4), to częste powikłanie leczenia endodontycznego. W takiej sytuacji właściwe opracowanie i wypełnienie kanałów jest utrudnione i bez mikroskopu praktycznie niemożliwe. W przestrzeni kanału pomiędzy odłamem narzędzia a wierzchołkiem korzenia mogą rozwijać się bakterie powodujące stan zapalny będący bezpośrednią przyczyną bólu.
Powyższe sytuacje przedstawiają powikłania w trakcie leczenia kanałowego, których można uniknąć korzystając z powiększenia pola zabiegowego. Leczenie przy użyciu mikroskopu w stosunku do konwencjonalnego można porównać do jazdy samochodem w dzień i w nocy. W obu sytuacjach zdarzają się wypadki jednak w dzień widoczność jest znacznie lepsza pozwalając na bezpieczniejszą jazdę. Z powodu dużej czasochłonności leczenia kanałowego pod mikroskopem przed umówieniem wizyty pobieramy zwrotną
zaliczkę na leczenie.
Najczęściej zadawane pytania:
- Ile czasu zajmuje leczenie pod mikroskopem? Leczenie przy użyciu mikroskopu trwa zwykle dłużej niż leczenie bez powiększenia. Powodem dłuższych wizyt jest fakt, że lekarz endodonta pracując pod mikroskopem dostrzega często dodatkowe szczegóły (nieuchwytne gołym okiem), wymagające dodatkowej pracy, ale dzięki temu wpływające na jakość leczenia.
- Czy leczenie kanałowe pod mikroskopem można przeprowadzić na jednej wizycie? Tak, ponadto leczenie kanałowe przeprowadzone na jednej wizycie zmniejsza szanse na infekcje bakteryjną z jamy ustnej do kanału korzeniowego, co jest bardzo korzystne dla prawidłowego wyleczenia.
- Jak wygląda odbudowa zęba po leczeniu kanałowym? Wytrzymałość zęba po leczeniu kanałowym jest obniżona ze względu na dużą utratę tkanek własnych, a także większą kruchość pozostałości martwego zęba. Po leczeniu kanałowym zaleca się odbudowę za pomocą korony protetycznej oraz wkładów koronowo-korzeniowych. Tylko taka odbudowa zapewnia trwałość i prawidłową funkcję oraz estetykę na długi czas eliminując konieczność okresowej wymiany popękanego wypełnienia tradycyjnego.