Wkłady koronowo – korzeniowe
Wskutek bardzo dużego zniszczenia próchnicowego zęba dochodzi czasami do sytuacji gdy jedynymi zdrowymi tkankami zęba wolnymi od próchnicy jest sam korzeń. Dawniej zęby, z których po oczyszczeniu próchnicy pozostał jedynie sam korzeń były usuwane. Obecnie nowoczesna stomatologia daje możliwość ich trwałej i estetycznej odbudowy za pomocą wkładów korono-korzeniowych i
korony pełnoceramicznej lub porcelanowej. Wkłady koronowo-korzeniowe są to konstrukcje protetyczne stosowane w przypadku dużego zniszczenia własnych tkanek zęba. Cementowane są one na stałe w korzeniu zęba – służą jako filar pod późniejszą odbudowę części koronowej. Warunkiem zastosowania takiego wkładu jest wcześniejsze
przeleczenie kanałowe odbudowywanego zęba. Obecnie powszechnie stosuje się 2 rodzaje wkładów koronowo-korzeniowych:
- wkłady koronowo-korzeniowe indywidualne tzw. „lane” – wykonywane ze stopu metali w laboratorium techniki dentystycznej przez technika protetycznego. Lekarz stomatolog pobiera wycisk korzenia zęba i dopiero na następnej wizycie cementuje gotowy wkład koronowo-korzeniowy.
- wkłady koronowo-korzeniowe standardowe – wykonane z włókien szklanych lub węglowych. Lekarz stomatolog cementuje wkład już na pierwszej wizycie i natychmiast przystępuje do przygotowania zęba pod koronę protetyczną.
Jak wygląda przebieg leczenia? Oto uproszczony schemat:
- pierwsza wizyta: lekarz stomatolog po przeleczeniu kanałowym zęba wybiera wybiera optymalny rodzaj wkładu. W przypadku wkładu z włókien szklanych, nawierca korzeń zęba i następnie cementuje wkład koronowo-korzeniowy. Po uformowaniu filaru zęba lekarz dentysta pobiera wycisk pod przyszłą koronę protetyczną. W przypadku wyboru wkładu koronowo-korzeniowego lanego lekarz nawierca korzeń i pobiera wyciski i następnie odsyła je do laboratorium protetycznego.
- druga wizyta: w przypadku wkładu z włókna szklanego na tej wizycie jest już gotowa korona protetyczna i po jej zacementowaniu leczenie jest zakończone. W przypadku wkładu lanego lekarz przymierza wykonany przez technika wkład i dopiero po jego zacementowaniu pobiera wycisk pod koronę protetyczną, którą cementuje na następnej wizycie.
Najczęściej zadawane pytania:
- jakie są wskazania do wkładów koronowo-korzeniowych? – wskazaniem do ich zastosowania jest duże zniszczenie tkanek zęba i co za tym idzie potrzeba wzmocnienia jego konstrukcji. Mamy z tym do czynienia po leczeniu kanałowym zęba. Wkłady koronowo-korzeniowe umożliwiają odbudowę też odbudowę pełnowartościowego zęba nawet pozostałym w ustach korzeniu zęba.
- które wkłady są lepsze – standardowe czy indywidualne? – trudno jest odpowiedzieć na tak postawione pytanie, ponieważ jest to zależne od danej sytuacji klinicznej. Obecnie postęp technologiczny powoduje, że coraz częściej stosuje się wkłady standardowe z włókien szklanych lub węglowych – pozwalają one skrócić czas leczenia o 1 wizytę przy zachowaniu pełnej wytrzymałości mechanicznej.