Wizyta kontrolna stomatologiczna
Powiedzenie „Lepiej zapobiegać niż leczyć” wyjątkowo dobrze pasuje do zachowania zdrowia jamy ustnej. Każdy niewyleczony ząb z próchnicą lub kamieniem nazębnym zwiększa ilość bakterii w jamie ustnej przez co znacznie wzrasta ryzyko powstawania kolejnych ubytków oraz pogarsza świeżość oddechu.
W zależności od ilości leczonych zębów w przeszłości, ich stanu oraz poziomu higieny zaleca się aby raz na 6-12 miesięcy przeprowadzić wizytę kontrolną u stomatologa. Pozwala to znacznie zredukować ryzyko poważniejszych problemów z zębami.
Przebieg wizyty kontrolnej i jej koszty:
- ocena stanu higieny zębów i dziąseł
- sprawdzenie powierzchni zębów pod kątem występowania próchnicy
- poinformowanie pacjenta o zaleceniach i ewentualnych problemach zdrowotnych w jamie ustnej
- wizyta kontrolna jest całkowicie bezbolesna
- czas trwania wizyty kontrolnej to zwykle 15 minut
- koszt wizyty kontrolnej to 30zł
Poniżej przedstawiamy 3 stadia rozwoju próchnicy:
Ryc.1-2: szacuje się, że przy wyleczeniu próchnicy w początkowym jej stadium, gdy próchnicą zaatakowane jest poniżej 10% tkanek zęba szansa na przeżycie zęba przez następnych 20 lat wynosi aż 95% – oczywiście przy regularnej kontroli stanu uzębienia. Leczenie na tym etapie jest najmniej inwazyjne a ząb nie daje zwykle wcześniej żadnych objawów bólowych.
Ryc.3-4: jeśli próchnica na pierwszym etapie nie zostaje wykryta i zaczyna niszczyć ponad 10% tkanek zęba to szansa na przeżycie zęba w ustach przez następnych 20 lat spada do ok 70%. Leczenie na tym etapie polega na usunięciu całej uszkodzonej próchniczo tkanki i zastąpieniu jej wypełnieniem kompozytowym. Ząb na tym etapie może dawać już pewne objawy bólowe np. na temperaturę lub słodkie pokarmy, ale równie dobrze niszczenie zęba może być dalej w pełni bezobjawowe dla pacjenta.
Ryc.5-6: Jeśli do tej pory ząb nie został wyleczony to próchnica wchodzi w trzeci ostatni etap. Zniszczenie korony zęba przekracza już 50%. Nawet zastosowanie najlepszego możliwego leczenia pozwala osiągnąć tylko ok 30% przeżycia zęba w perspektywie następnych 20 lat. Podczas leczenia niezbędne staje się usunięcie bakterii z komory i kanałów zęba, aby uniemożliwić im wnikanie poprzez naczynia krwionośne do wnętrza organizmu. Po szczelnym
wypełnieniu kanałów i komory zęba, zaleca się wykonanie
wkładu koronowego i
korony zęba. Założenie wypełnienia przekraczającego 50% objętości zęba może nie zabezpieczyć zęba przed dalszym kruszeniem lub pękaniem.
Na życzenie pacjenta przypominamy o zbliżającym się terminie wizyty kontrolnej w wybranej formie – telefonicznie lub smsem.
Najczęściej zadawane pytania:
- czy jeśli nic mnie nie boli to znaczy, że moje zęby są zdrowe? – niestety nie zawsze tak jest, około 30% pacjentów nie odczuwa bolesności nawet przy dużym zniszczeniu zęba przez próchnicę. Pozostałe 70% pacjentów zaczyna odczuwać wrażliwość zęba najczęściej przy 2-gim etapie próchnicy. Zwykle pierwszym objawem problemu jest nadwrażliwość na słodki pokarm, póżniej na temperaturę.
- czy na wizycie kontrolnej są wykonywane zdjęcia RTG? – większość powierzchni zęba narażona na próchnicę jest widoczna podczas badania w jamie ustnej. Na zdjęciach rtg widoczne są dodatkowo powierzchnie styczne zębów oraz stan tkanki kostnej wokół zębów, który powinien być sprawdzany np. po leczeniu kanałowym. W celu pełnej dokładnej diagnostyki stanu jamy ustnej, zaleca się wykonanie kontrolnego zdjęcia panoramicznego co 2 lata.
- czy każda czarna plamka na zębie wymaga leczenia? – na szczęście nie, zdarza się, że szkliwo zęba ulega częściowej demineralizacji i przebarwieniu, ale próchnica nie pogłębia się i zatrzymuje się na tym etapie. Rozwiercanie zęba w takiej sytuacji może przynieść więcej szkody niż pożytku i zwykle zaleca się okresowe kontrolowanie tego typu uszkodzeń szkliwa. Wyjątkiem są przebarwienia w miejscach widocznych, które leczy się ze względów estetycznych.