Laserowe wydłużenie korony klinicznej zęba
Złamanie ściany zęba przebiegające aż pod dziąsłem zwykle powoduje konieczność jego usunięcia. Laserowe wydłużenie korony klinicznej złamanego zęba, pozwala w wielu przypadkach uniknąć konieczności ekstrakcji i odtworzyć funkcję zęba na długi czas.
Najbardziej narażone na złamanie są zęby martwe, po leczeniu kanałowym, aczkolwiek zdarza się, że nawet żywy ząb potrafi pęknąć poddziąsłowo co może skazywać go na usunięcie. Martwe zęby, są zwykle bardziej kruche od żywych, dodając do tego często duże ubytki części koronowej łatwo ustalić przyczynę ich mniejszej odporności na siły powstające podczas gryzienia.
Zabieg laserowego wydłużenia korony klinicznej polega na usunięciu dziąsła i odsłonięciu korzenia aż do lini złamania zęba, dzięki czemu jest możliwa szczelna odbudowa korony zęba za pomocą
korony protetycznej lub ewentualnie nowego wypełnienia.
Jak wygląda przebieg leczenia? Oto uproszczony schemat:
- Lekarz stomatolog znieczula dziąsło w obrębie złamanego, pękniętego zęba.
- Następnie usuwa laserem dziąsło w sąsiedztwie lini złamania, tak aby umożliwić jej opracowanie pod wykonanie korony protetycznej. Dalsze leczenie wykonuje sie po okresie około 10-14 dni, gdy dojdzie do całkowitego zagojenia dziąsła po zabiegu.
- Jeśli linia złamania przebiega płytko, blisko brzegu dziąsła, a planowana jest odbudowa za pomocą kompozytu, to lekarz może wykonać taką odbudowę na tej samej wizycie, ponieważ użycie lasera powoduje, że zabieg jest całkowicie bezkrwawy.
- Po zabiegu lekarz naświetla ranę laserem biostymulacyjnym w celu przyspieszenia gojenia.
- Po zagojeniu dziąsła, lekarz szlifuje ząb pod koronę protetyczną, odbudowującą utracone tkanki zęba.
Najczęściej zadawane pytania:
- Czy wszystkie złamane zęby można uratować w ten sposób? – niestety nie, jeśli złamanie ściany zęba jest ulokowane głęboko pod dziąsłem, to czasami jedyną możliwością leczenia stomatologicznego jest usunięcie takiego zęba.
- Czy zabieg jest bolesny? – zabieg chirurgicznego wydłużenia korony klinicznej zęba wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesny. Użycie lasera do usunięcia dziąsła, oraz lasera biostymulacyjnego po zabiegu umożliwia aseptyczne, delikatne przeprowadzenie zabiegu oraz szybkie gojenie rany pozabiegowej.