Wizyta adaptacyjna dziecka
Z przykrością informujemy, iż z powodu braku lekarza Pedodonty w naszym gabinecie, dzieci przyjmujemy dopiero po skończeniu 10 roku życia. Ograniczenie to, nie dotyczy zabiegów chirurgii laserowej. Przepraszamy, ze zaistniałe niedogodności. Era panicznego strachu przed stomatologiem powoli odchodzi do przeszłości. W dobie nowoczesnych znieczuleń i bezbolesnych zabiegów stomatologicznych wizyta u dentysty może stać się rutynową czynnością także dla naszych pociech. Aby jednak tak było konieczne jest odpowiednio wczesne przygotowanie dziecka do wizyty w gabinecie i przeprowadzania zabiegów leczniczych. Taką funkcję spełnia wizyta adaptacyjna. Wizyta adaptacyjna jest to spotkanie małego pacjenta z lekarzem stomatologiem prowadzone w formie zabawy. Podczas trwania takiej wizyty dzieci oswajają się z otoczeniem, mogą pojeździć na fotelu, pobawić się dmuchawką czy pooglądać ząbki w kamerze wewnątrzustnej. Lekarz stomatolog pokaże jak prawidłowo dbać o higienę i szczotkować ząbki, a na koniec wręczy dyplom dla dzielnego pacjenta. Ważne, aby wizyta adaptacyjna odbywała się w formie zabawy i ciekawości poznawania otoczenia. W czasie jej trwania nie powinno się przeprowadzać żadnych zabiegów stomatologicznych, tak aby dziecko nie miało złych skojarzeń. Ułatwi to późniejsze bezstresowe kontakty ze stomatologiem. Powinno unikać się sytuacji, gdy pierwsza wizyta w gabinecie odbywa się z powodu bólu zęba, gdyż takie doświadczenie często powoduje późniejszy strach przed kolejnym leczeniem. Najczęściej zadawane pytania:- kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta adaptacyjna? – pierwsza wizyta maluszka w gabinecie powinna mieć miejsce w wieku 2-3 lat. Niektóre dzieci potrzebują więcej niż jednej wizyty adaptacyjnej, dotyczy to zwłaszcza pacjentów po wcześniejszych przykrych doświadczeniach kojarzonych z tzw. białym fartuchem.
- jak często powinno się kontrolować stan uzębienia dziecka? – częstotliwość wizyt kontrolnych określa lekarz po wstępnym badaniu, bierze on pod uwagę podatność zębów na próchnicę oraz stan higieny. Zwykle wizyty kontrolne przeprowadza się co 6~9 miesięcy.
- jak zapobiegać próchnicy zębów mlecznych? – oprócz obowiązkowego mycia zębów szczoteczką duże wzmocnienie szkliwa zębów można uzyskać w wyniku regularnego przeprowadzania profesjonalnych zabiegów profilaktycznych – fluoryzacji szkliwa zębów, czyli tzw. lakierowania zębów oraz lakowanie zębów.