Chirurgiczne usuwanie ósemek i korzeni zębów
Chirurgiczne usunięcie ósemki jest jednym z trudniejszych zabiegów chirurgii stomatologicznej. Zęby mądrości – ósemki są utrapieniem wielu pacjentów. Z racji ewolucyjnego zmniejszanie się rozmiaru szczęki u człowieka u dużej ilości pacjentów brak jest wystarczającej ilości miejsca na prawidłowe wyrzynanie i ustawienie zęba ósmego w ustach. Jest to bezpośrednia przyczyna wielu dolegliwości takich jak:
- stłoczenie zębów przednich przez wyrzynającą się ósemkę – prowadzi to do powstawania wad zgryzu oraz zaburzeń estetyki uśmiechu
- opuchlizna dziąseł i policzków przy dolnych ósemkach – w zaawansowanych przypadkach może prowadzić do szczękościsku i dużych objawów bólowych
- głęboka próchnica ósemek – spowodowana jest utrudnionym szczotkowaniem i oczyszczaniem ostatnich zębów trzonowych z powodu ich nieprawidłowego ustawienia w łuku zębowym
- próchnica sąsiednich zębów – jest spowodowane zaleganiem resztek pokarmu w okolicy sąsiedniego zęba i trudnością w jego dokładnym oczyszczaniu
- zatrzymanie w kości – zatrzymane ósemki mogą powodować stany zapalne w kości
Powyższe powikłania są zdecydowanym wskazaniem do usunięcia ósemek. Obecnie w dobie dynamicznego rozwoju stomatologii jesteśmy w stanie przeprowadzić taki zabieg całkowicie bezboleśnie i bezstresowo.
Najczęściej zadawane pytania:
- jak długo utrzymuje się bolesność po usunięciu zęba? – ból po chirurgicznej ekstrakcji ósemki z reguły zanika w ciągu kilku godzin. Przy trudnych i powikłanych zabiegach lekarz stomatolog przepisuje odpowiednie leki zapewniające bezbolesne i szybkie gojenie rany poekstrakcyjnej.
- czy zawsze po zabiegu trzeba brać antybiotyk? – nie, antybiotyk jest przepisywany tylko po wyjątkowo trudnych ekstrakcjach – głównie przy usuwaniu zębów zatrzymanych w kości. Zastosowanie antybiotykoterapii ma na celu ułatwienie gojenia i zapobieganie powstawaniu stanu zapalnego w miejscu ekstrakcji.
- czy palenie papierosów pogarsza gojenie rany? – tak, u palaczy znacznie zwiększa się ryzyko powikłanego gojenia rany pozabiegowej, dlatego też przez okres 24 godzin po zabiegu należy unikać palenia tytoniu. W przypadku bolesnego, utrudnionego gojenia konieczna może być wizyta celem ponownego zaopatrzenia rany odpowiednimi lekarstwami – wizyta taka w naszym gabinecie jest bezpłatna. U osób palących zaleca się zastosowanie opatrunku A-PRF do zębodołu.
- czy po zabiegu są zakładane szwy? – zwykle są one zakładane, dodatkowo w przypadku trudnych ekstrakcji zaleca się zastosowanie opatrunku z fibryny bogatopłytkowej A-PRF. Najnowsze badania dowodzą, że zastosowanie A-PRF znacznie łagodzi dolegliwości bólwe, praktycznie likwiduje ryzyko powstania tzw. suchego zębodołu oraz znacznie przyspiesza gojenie tkanek.