Ultradźwiękowe usuwanie kamienia nazębnego
Drugą najczęstszą po próchnicy przyczyną usuwania zębów jest ich ruchomość spowodowana obniżeniem kości wskutek obecności kamienia nazębnego. Kamień nazębny składa się z zmineralizowanych warstw płytki nazębnej. Początkowo jego odkładanie na zębach przebiega bezobjawowo, lecz w miarę powiększania swych rozmiarów może powodować wiele chorób m.in. zapalenie i krwawienie dziąseł, próchnicę czy rozchwianie zębów. Aby tego uniknąć, należy dokładnie oczyszczać zęby z płytki nazębnej oraz regularnie usuwać kamień nazębny w gabinecie stomatologicznym. Rozróżniamy kamień nad- i poddziąsłowy. Jak wygląda przebieg leczenia? Oto uproszczony schemat:
Usuwanie kamienia naddziąsłowego:
- pierwsza wizyta: higienistka stomatologiczna monitoruje stan higieny jamy ustnej pacjenta obliczając wskaźniki zdrowia jamy ustnej – API i PBI i porównując je z wcześniejszą wizytą. Następnie za pomocą skalera ultradźwiękowego usuwa kamień nazębny. Po jego usunięciu sprawdza w lupach stomatologicznych lub pod mikroskopem dokładność zabiegu i jeśli kamień jest usunięty w całości to poleruje oczyszczone powierzchnie szyjek zębowych. Ponieważ miejsca po usuniętym kamieniu są zdemineralizowane przez bakterie żyjące w kamieniu, po każdym skalingu wskazane jest przeprowadzenie zabiegu kontaktowej fluoryzacji zębów w celu wzmocnienia szkliwa i ograniczenia nadwrażliwości pozabiegowej. Po zakończonym leczeniu higienistka stomatologiczna omawia z pacjentem miejsca, w których ilość kamienia była u niego największa i pokazuje w jaki sposób czyścić zęby, aby uniknąć odkładania się kamienia nazębnego w przyszłości.
Usuwanie kamienia poddziąsłowego:
- pierwsza wizyta: przed usuwaniem kamienia lekarz stomatolog stosuje znieczulenie miejscowe celem bezbolesnego przebiegu zabiegu a następnie za pomocą skalera ultradźwiękowego usuwa kamień podddziąsłowy. Po zabiegu zakłada opatrunek na dziąsła i przepisuje odpowiednie płyny do płukania jamy ustnej. W przypadku bardzo głęboko umieszczonego kamienia nazębnego czasami konieczne okazuje się dodatkowe oczyszczanie narzędziami ręcznymi. Kieszonki dziąsłowe w okolicy usuniętego kamienia o głębokości ponad 5mm są wskazaniem do dezynfekcji powierzchni korzeni za pomocą lasera – fotoaktywnej dezynfekcji PAD, co znacznie polepsza prognozy wyleczenia stanu zapalnego dziąseł.
Najczęściej zadawane pytania:
- czy usuwanie kamienia uszkadza szkliwo? – prawidłowo przeprowadzony skaling złogów kamienia nazębnego nie jest szkodliwy dla szkliwa zębów.
- jak często należy usuwać kamień? – częstotliwość usuwania kamienia nazębnego jest zależna od poziomu higieny jamy ustnej, dlatego integralną częścią każdej wizyty u higienistki stomatologicznej jest omówienie stanu higieny jamy ustnej i odpowiedni do tego instruktaż oczyszczania zębów. Zwykle zabieg usuwania kamienia przeprowadza się co 1~2 lata..
- czy zabieg usuwania kamienia jest bolesny? – zabieg ten dzięki zastosowaniu końcówki ultradźwiękowej jest bezbolesny. Po zabiegu może utrzymywać się nadwrażliwość zębów, która zwykle zanika w ciągu doby od zabiegu, w celu ograniczenia nadwrażliwości po zabiegu higienistka może przeprowadzić dodatkowy zabieg kontaktowej fluoryzacji zębów, co dodatkowo wzmacnia szkliwo zębów.