Resekcje wierzchołków korzeni zębów
Resekcja wierzchołka korzenia zęba jest często ostatnią deską ratunku dla zachowania własnego zęba. Wykonuje się ją w sytuacji gdy przy wierzchołku korzenia zęba widoczne są patologiczne zmiany w kości i nie wycofują się one mimo wcześniejszego prawidłowego
leczenia kanałowego zęba. Jak wygląda przebieg wykonania resekcji korzenia zęba? Oto uproszczony schemat:
- pierwsza wizyta: na pierwszej wizycie lekarz stomatolog wykonuje niezbędną diagnostykę RTG – cyfrowe zdjęcie panoramiczne. W przypadku dużych zmian w kości niezbędne może okazać się wykonanie częściowej tomografii komputerowej w zakresie zmian przy korzeniach. Na podstawie uzyskanych wyników badań radiologicznych lekarz podejmuje decyzję czy konieczne jest wcześniejsze powtórne leczenie kanałowe zęba oraz informuje pacjenta o ewentualnych wskazaniach do wykonywana zabiegu odbudowy tkanki kostnej po zabiegu. Odbudowa taka jest zalecana w przypadku dużych zmian w kości oraz przy planowanym w przyszłości leczeniu implantologicznym.
- druga wizyta: chirurg stomatologiczny po dokładnym znieczuleniu pacjenta wykonuje niewielkie nacięcie w obrębie błony śluzowej tak aby dojść do wierzchołka korzenia resekowanego zęba. Następnie dokładnie oczyszcza wszystkie zmiany patologiczne w obrębie korzenia, odcina szczytowe 3mm zakażonego wierzchołka zęba i wypełnia wstecznie kanał zęba materiałem MTA. Następnie zaszywa powstałą ranę oraz wykonuje biostymulację laserową w celu przyspieszenia gojenia oraz zmniejszenia dolegliwości bólowych. Wizytę kończy założenie szwów usuwanych po 7-10 dniach od zabiegu, lub szwów rozpuszczalnych które rozpuszczają się w ciągu 14 dni po zabiegu.
Najczęściej zadawane pytania:
- czy resekcja korzenia zęba jest bolesna? – tak jak każdy zabieg chirurgiczny, resekcje korzeni przeprowadza się w mocnym znieczuleniu miejscowym, nie ma ryzyka jakichkolwiek odczuć bólowych. Po zabiegu pacjent otrzymuje receptę na leki które wspomagają gojenie i zapewniają jego bezbolesny przebieg. Dodatkowo wykonana biostymulacja laserowa znacznie przyspiesza gojenie oraz zmniejsza dolegliwości bólowe.
- jakie są wskazania do resekcji zęba? – wskazaniem do resekcji korzenia zęba są zmiany w tkankach okołowierzchołkowych przy korzeniu nie poddające się gojeniu nawet po ponownym prawidłowym leczeniu kanałowym danego zęba.