Recesja dziąseł – chirurgiczne pokrycie recesji
Obniżone dziąsła są częstym problemem estetycznym i funkcjonalnym, występującym najczęściej u osób z cienkim biotypem dziąsła. Zwykle pojawia się przy zębach ustawionych dowargowo. Recesja dziąseł może występować przy pojedynczym zębie, ale też przy kilku zębach obok siebie. Obniżenie dziąsła przy zębie powoduje odsłonięcie jego korzenia, co oprócz pogorszonej estetyki uśmiechu może powodować nadwrażliwość zębów. Oprócz indywidualnych predyspozycji, do powstania recesji dziąsłowej konieczny jest przynajmniej jeden dodatkowy czynnik drażniący taki jak:
- niewłaściwa, zbyt siłowa metoda szczotkowania zębów
- stan po ekstensywnym leczeniu ortodontycznym
- nieprawidłowo wykonane wypełnienia zębów lub protetyczne
- wady zgryzu, bruksizm, zgrzytanie zębów
- przewlekłe stany zapalne dziąseł spowodowane złą higieną jamy ustnej
- zbyt wysokie przyczepy wędzidełek warg i policzków
Leczenie recesji dziąsłowych polega na zlikwidowaniu prawdopodobnej przyczyny obniżenia dziąsła oraz przeprowadzeniu zabiegu z zakresu mikrochirurgii stomatologicznej. Jak wygląda przebieg leczenia? Oto uproszczony schemat:
- pierwsza wizyta: lekarz stomatolog bada pacjenta, określa możliwe przyczyny powstania recesji dziąsła i planuje ich usunięcie oraz szczegółowo opisuje przebieg zabiegu.
- druga wizyta: na tej wizycie lekarz pobiera fragment dziąsła z podniebienia pacjenta i przeszczepia go w celu przykrycia odsłoniętych szyjek zębowych w miejscu recesji. Mimo powstania różnych syntetycznych materiałów do przykrycia recesji, badania dowodzą, że najkorzystniejsze efekty uzyskuje się wykorzystując materiał autologiczny – przeszczep dziąsła z podniebienia. Po zabiegu lekarz dokładnie instruuje pacjenta o sposobie higieny przy zębach objętych recesją.
Najczęściej zadawane pytania:
- czy recesję zębów można usunąć metodami niechirurgicznymi? – niestety metody niechirurgiczne, takie jak różnego rodzaju masaże dziąseł, naświetlania laserem biostymulacyjnym czy inne, nie są w stanie przywrócić stanu dziąsła sprzed powstania recesji. Mogą one zatrzymać jej postęp, ale podobny efekt uzyska się po zlikwidowaniu przyczyny powstawania recesji.
- czy zabieg jest bolesny? – zabieg pokrycia recesji dziąsłowej wykonuje się w pełnym znieczuleniu miejscowym, jest on całkowicie bezbolesny. Trzeba jednak pamiętać, że po zabiegu mamy 2 niewielkie rany w jamie ustnej – w miejscu leczonej recesji oraz na podniebieniu w miejscu pobrania fragmentu dziąsłą do przeszczepu.
- jak dbać o higienę po zabiegu pokrycia recesji? – przez pierwszy okres gojenia należy bardzo delikatnie szczotkować zęby w sąsiedztwie operowanego miejsca, oraz płukać jamę ustną płukankami stomatologicznymi z zawartością chlorheksydyny.