Podniesienie dna zatoki szczękowej
Leczenie implantologiczne jest rozwiązaniem najbardziej zbliżonym do natury jeśli chodzi o uzupełnienie braków zębowych. Niestety aby móc wszczepić implant zęba pacjent musi mieć odpowiedniej szerokości i wysokości wyrostek zębodołowy. Jednym z ograniczeń zabiegu implantacji w bocznym odcinku szczęki górnej jest często nisko schodząca zatoka szczękowa. Dzieje się tak dlatego, iż z każdym rokiem po usunięciu zębów bocznych dochodzi do powolnego zmniejszania się wymiaru pionowego kości w odcinku bocznym. Proces ten jest bardzo powolny, ale przebiega w sposób ciągły. Gdy grubość kości w wymiarze pionowym zmniejszy się poniżej 8~10 mm konieczny staje się zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej. Zabieg ten umożliwia zwiększenie wymiaru pionowego kości i wszczepienie implantów.
W zależności od wielkości zaniku tkanki kostnej zabiegi podniesienia dna zatoki szczękowej dzieli się na otwarty i zamknięty:
- Zabieg zamkniętego podniesienia dna zatoki szczękowej – stosujemy go w sytuacji gdy grubość istniejącej kości wynosi więcej niż 6~7 mm, aplikację biomateriału kościotwórczego przeprowadza się przez otwór nawiercony w celu wszczepienia implantu. Specjalnymi narzędziami – osteotomami unosimy błonę śluzową zatoki w celu wytworzenia wolnej przestrzeni pomiędzy błoną a kością wyrostka. Następnie w przestrzeni tej umieszczamy biomateriał kościotwórczy lub fibrynę bogatopłytkową A-PRF i na tej samej wizycie wszczepiamy implant. Przebieg zabiegu zamkniętego podniesienia dna zatoki szczękowej ilustruje animacja.
- Zabieg otwartego podniesienia dna zatoki szczękowej – stosujemy go w sytuacji gdy grubość istniejącej kości wynosi mniej niż 6~7 mm. Zabieg rozpoczyna nawiercenie okienka w bocznej ścianie zatoki. Po uniesieniu błony śluzowej, przez wytworzone okienko aplikujemy biomateriał kościozastępczy lub fibrynę bogatopłytkową A-PRF. Zabieg wszczepienia implantu w zależności od wskazań przeprowadza się na tej samej wizycie lub dopiero po okresie niezbędnym do wytworzenia nowej tkanki kostnej.
Najczęściej zadawane pytania:
- czy podniesienie dna zatoki szczękowej jest bolesne? – w nowoczesnej stomatologii nie ma miejsca na ból. W naszym gabinecie dysponujemy kilkoma rodzajami znieczuleń – umożliwia nam to pełne i dokładne znieczulenie i dzięki temu wszystkie zabiegi przeprowadzamy bezboleśnie.
- czy po zabiegu można normalnie wrócić do pracy? – po zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej należy wstrzymać się przez kilka dni od ciężkich zajęć fizycznych, w tym okresie nie powinno się też latać samolotem. Po zabiegu lekarz stomatolog przepisuje odpowiednie leki ułatwiające gojenie oraz przekazuje pisemną instrukcję na temat postępowania pozabiegowego, wszelkich wskazań i przeciwwskazań pozabiegowych.
- czy implanty wszczepiane są na tej samej wizycie co podniesienie dna zatoki szczękowej?– decyzja o wszczepianiu implantów natychmiastowo przy podniesieniu zatoki szczękowej lub po pewnym czasie zostaje podjęta przez lekarza podczas planowania zabiegu i jest ona uzależniona od kilku czynników. Między innymi od grubości kości w miejscu planowanej implantacji.
- po jakim czasie można zakończyć leczenie po podniesieniu dna zatoki szczękowej?– czas na wgojenie implantów jest taki sam, jak przy standardowej implantacji w szczęce górnej i wynosi 6 miesięcy. Po tym okresie można wykonać korony ostateczne i zakończyć leczenie. W wyjątkowych przypadkach okres ten może wymagać przedłużenia. Jest to uzależnione od warunków anatomicznych pacjenta i zakresu zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej.