Poziome wady zgryzu – I klasa wg. Angle’a

Ustawienie pierwszych zębów trzonowych (szóstek) dolnych i górnej w prawidłowej relacji świadczy o tzw. I klasie wg. klasyfikacji Edwarda Angle’a. Niestety, prawidłowe ustawienie trzonowców szczęki i żuchwy, nie gwarantuje poprawnego ustawienia pozostałych zębów.

Na szczęście w wielu przypadkach, pacjenci z wadą ortodontyczną oraz pierwszą klasą Angle’a kwalifikują się na leczenie o niewielkim skomplikowaniu i krótkim czasie.
Model ortodontyczny - prawidłowo ustawione zęby

Zgryz prawidłowy – I klasa Engle’a

Pacjenci ortodontyczni z I klasą wg. Angle’a charakteryzują się…

  1. W przednim odcinku szczęki i żuchwy często dochodzi do stłoczeń zębów, spowodowanych niewystarczającą ilością kości w stosunku do wielkości zębów.
  2. Innym problemem występującym u pacjentów z I klasą Angle’a jest szparowatość zębów, która jest spowodowana nadmierną ilością kości w stosunku do rozmiaru zębów, czyli sytuacja odwrotna do opisanej powyżej.
  3. Klasyfikacja Angle’a bardzo dobrze opisuje relacje zębowe, jednak nie uwzględnia tkanek miękkich, których oceny najczęściej dokonuje się patrząc na profil pacjenta. W sytuacji, gdy dochodzi do nadmiernego wychylenia zębów górnych i dolnych, mówimy o protruzji. Wada ta, objawia się zbytnim wychyleniem warg i wypukłym profilem.
  4. Przeciwną sytuacją do tej opisanej w powyższym punkcie można zaobserwować u pacjentów z zębami przechylonymi (do wewnątrz). Profil u takich pacjentów będzie wklęsły, a wargi niewystarczająco uwidocznione.
Opisanym powyżej wadom często towarzyszą nieprawidłowości w ustawieniach zębów, takie jak rotacje, niewłaściwa pozycja korony zęba, niewłaściwa pozycja korzenia zęba. Ponadto, wady te mogą występować osobno, lub łączyć się tworząc różne konfiguracje np. pkt. 1 oraz 4, czyli pacjent u którego jest zachowana prawidłowa relacja zębów trzonowych, ale zęby przednie są zbyt przechylone (do wewnątrz) w wyniku czego dochodzi stłoczeń, rotacji i nieprawidłowego położenia koron i korzeni zębów.
Stłoczenia zębów - leczenie ortodontyczne

Stłoczenia zębów

Leczenie ortodontyczne - szparowatość, przestrzenie między zębami

Przestrzenie między zębami

Najczęściej zadawane pytania:
  • Czy podczas leczenia ortodontycznego jest konieczne usuwanie zębów ? Nie, zazwyczaj podczas leczenia ortodontycznego dąży się do ustawienia zębów w sposób, pozwalający zachować wszystkie zęby. W większości sytuacji jest możliwe leczenie bezekstrakcyjne, jednak wszystko zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta.
  • Czy osoby starsze również mogą poddać się leczeniu ortodontycznemu ? Tak, postęp jaki dokonał się w ortodoncji w ciągu ostatnich dekad, pozwolił na skuteczną i trwałą terapię ortodontyczną niezależnie od wieku. Najlepszym dowodem skuteczności leczenia są pacjenci w podeszłym wieku, którzy poddają się leczeniu ortodontycznemu ze względów protetycznych – w ich przypadku przed zastosowaniem mostów lub koron należy ustawić zęby we właściwej pozycji, co pozwala osiągnąć wysoką estetykę i trwały efekt rekonstrukcji protetycznych.

Vita-Dent Stomatologia


Stomatolog Wrocław

ul. Nobla 3, Wrocław

tel. 71 750 12 12


Stomatolog Wrocław

Ogrodowa 17, Kiełczów

tel. 71 398 84 88


Stomatolog Wrocław

Powstańców Śląskich 58a/3, Wrocław

tel. 71 750 15 15

Zadbaj o swoje zęby

Wyślij nam wiadomość aby umówić wizytę