Leczenie aparatem stałym metalowym
Aparaty stałe metalowy, to sprawdzony sposób na proste zęby.
Aparat ortodontyczny metalowy
Aparat ortodontyczny metalowy jest bardziej wytrzymały niż aparat stały estetyczny
Stały aparat metalowy
Aparat metalowy jest fizycznie mniejszy niż aparat estetyczny
Pionowe wady zgryzu
Podczas analizy uzębienia, ortodonta zawsze ocenia modele diagnostyczne w każdej płaszczyźnie. Nieprawidłowościami pionowymi, nazywamy odchylenia w stosunku do płaszczyzny poziomej. Wady pionowe należą do bardzo trudnych w leczeniu zaburzeń wyrostkowo-zębowych, szkieletowych, nawykowych, zwyczajowych lub ich kombinacji. Podstawowy podział wad pionowych zawiera zgryzy głębokie oraz zgryzy otwarte.
Zgryz głęboki
Zgryz głęboki charakteryzuje się powiększonym nagryzem zębów siecznych. Przy dużym nasileniu wady, zagryzione zęby całkowicie nachodzą na zęby dolne, często dodatkowo powodując choroby przyzębia. Wczesne zdiagnozowanie nadmiernego nagryzu pionowego może znacznie ułatwić leczenie.
Aby dowiedzieć się więcej na temat zgryzu głębokiego zajrzyj na naszą podstronę poświęconą tej tematyce –
Zgryz głęboki
Zgryz otwarty
Zgryz otwarty charakteryzuje się ujemnym nagryzem. Innymi słowy jest to sytuacja, w której zęby górne i dolne nie łączą się ze sobą po zagryzieniu. W zależności od miejsca manifestowania wady, rozróżniamy:
- Zgryz otwarty przedni
- Zgryz otwarty boczny
Innym sposobem klasyfikacji jest rozgraniczenie na:
- Zgryz otwarty wyrostkowo-zębowy
- Zgryz otwarty szkieletowy
Więcej informacji dotyczących zgryzu otwartego znajduje się na podstronie –
Zgryz otwarty
Wady ortodontyczne pionowe – Najczęściej zadawane pytania:
- Czy wady pionowe mogę współistnieć z innymi zaburzeniami ortodontycznymi ? Tak, zęby szczęki i żuchwy naturalne na siebie oddziałują. Często zaburzenie w jednej płaszczyźnie prowadzi do nieprawidłowości w pozostałych płaszczyznach. Często współwystępującą wadą zgryzu otwartego jest niewystarczający rozwój szczęki, manifestujący się wąskim podniebieniem, czego następstwem może być zgryz krzyżowy.
- Mam mocno nasiloną postać wady, czy mogę być leczona wyłącznie operacyjnie ? Do leczenia operacyjnego kwalifikowani są pacjenci, u których tradycyjne leczenie jest niemożliwe. W dobie postępu, jaki się dokonał w ciągu ostatnich lat, konwencjonalne leczenie ortodontyczne pozwala pomóc znacznie większej liczbie pacjentów niż w przeszłości. Rozwój zaktowienia kostnego w postaci minipłytek lub miniimplantów ortodontycznych pozwala na satysfakcjonujące leczenie prawie każdej wady zgryzu. Każdy pacjent jest poddawany indywidualnej analizie, której celem są optymalne wyniki leczenia. W związku z terapią celowaną na jakość, czasami warto poddać się zabiegowi operacyjnemu, aby osiągnąć zamierzoną poprawę jakości i komfortu życia.