Retencja w ortodoncji
Bardzo ważnym etapem całego leczenia ortodontycznego jest retencja. Jest to czas, w którym przemieszczanie zębów jest zakończone, ale ich pozycja musi się ustabilizować. Zęby, ze względu na otaczające tkanki miękkie (wargi, policzki oraz język) wykazują dużą tendencję do powracania do pierwotnej pozycji. Aby zapobiec nawrotowi wady, stosuje aparaty ortodontyczne nazywane reteinerami. Istnieje wiele odmian aparatów retencyjnych, jednak niezależnie od ich budowy, wszystkie mają wspólny cel, jakim jest ustabilizowanie pozycji zębów do czasu, gdy organizm zaadoptuje się do nowych warunków zgryzowych. Istnieją różne typy reteinerów i w zależności od takich czynników jak wiek pacjenta, czas leczenia, rodzaj wady, zawsze indywidualnie dobieramy odpowiedni aparat, aby był możliwie jak najwygodniejszy oraz zapewnia osiągnięcie stawianych przed nim celów. Najczęściej zadawane pytania:- Jak długo trzeba nosić aparat retencyjny ? Etap leczenia ortodontycznego, jakim jest okres retencji, przeważnie trwa 2 lata. Zawsze czas retencji jest dostosowywany indywidualnie i zależy bezpośrednio od potrzeb danego pacjenta.
- Co zrobić, jeśli reteiner ulegnie uszkodzeniu ? Reteiner jest idealnie dopasowany do zębów, zapewniając im stabilizację. W chwili, gdy reteiner jest uszkodzony, w najlepszym razie nie zapewnia utrwalania prawidłowego zgryzu, a w najgorszym powoduje nieprawidłowe przesuwanie zębów. Po uszkodzeniu reteinera, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem prowadzącym leczenie, żeby zapobiec niekorzystnym nawrotom.
- Jak często odbywają się wizyty kontrolne podczas retencji ? Wizyta kontrolna w okresie trwania retencji przeważnie odbywa się raz na 6 miesięcy.
Reteiner stały – widok przed założeniem
Reteiner stały widok po założeniu