Przebieg leczenia ortodontycznego
Obecnie wielu pacjentów podejmujących się terapii ortodontycznej zgłasza się do gabinetu w dorosłym wieku. Często są to pacjenci ze „swoją historią” czyli leczeni w przeszłości aparatami ruchomymi lub pacjenci, którzy wcześniej z różnych przyczyn nie podejmowali terapii
ortodontycznej. Niezależnie od przyczyn, wady zębowej czy wieku postępowanie jest podobne.Pierwsza wizyta ortondontyczna
Pierwszym etapem jest konsultacja ortodontyczna. Lekarz zapoznaje się z oczekiwaniami pacjenta oraz wykonywana jest diagnostyka ortodontyczna, potrzebna do stworzenia planu leczenia. W skład jej wchodzą zdjęcia wewnątrzustne, zdjęcia zewnątrzustne, wyciski, a także konieczna diagnostyka radiologiczna. Konsultacja ortodontyczna pozwala ortodoncie ocenić rysy twarzy, linie uśmiechu, funkcjonowanie stawu skroniowo-żuchwowego, a także ułożenie zębów w zwarciu i spoczynku. Na podstawie zebranych danych, lekarz przygotowuje plan leczenia.
Druga wizyta – plan leczenia
Na drugiej wizycie lekarz przedstawia plan leczenia czyli wszystkie możliwe sposoby leczenia, długość oraz koszty związane z montażem aparatu w taki sposób, aby pacjent mógł świadomie wybrać metodę, która mu najbardziej odpowiada. Jest to bardzo ważny etap, ponieważ metody leczenia mogą się różnić całkowitym czasem leczenia, poniesionymi kosztami czy koniecznością usunięcia niektórych zębów.
Trzecia wizyta – montaż aparatu stałego
Jeśli pacjent zaakceptuje plan leczenia, na trzeciej wizycie odbywa się montaż aparatu. Cała procedura zajmuje maksymalnie 90 minut i jest całkowicie bezbolesna. Przeważnie zakładane są wszystkie potrzebne zamki na górne i dolne zęby. Zdarza się też założenie w początkowej fazie leczenia tylko kilku zamków, aby przygotować zęby do bardziej skomplikowanych przesunięć.