Mosty Adhezyjne
Mosty adhezyjne należą do stałych oraz tymczasowych uzupełnień protetycznych. Oznacza to iż mogą one być cementowane na stałe na zębach własnych pacjenta lub też służyć jako uzupełnienie tymczasowe np.: podczas wgajania się implantów po zabiegu
wszczepiania implantów. W porównaniu do tradycyjnych
mostów porcelanowych nie wymagają one szlifowania zdrowych zębów są więc znacznie mniej inwazyjne. Mosty adhezyjne mocowane są do innych zębów za pomocą wypustek z włókna szklanego a ich cementowanie możliwe jest na 3 sposoby:
- doklejenie skrzydełek z włókna szklanego do zdrowych sąsiednich zębów
- umieszczenie skrzydełek w włókna szklanego w miejscach po starych wypełnieniach w sąsiednich zębach
- wytworzenie łoża w sąsiednich zębach w którym umieszcza się wypustki z włókna szklanego
Za pomocą mostów adhezyjnych uzupełnia się najczęściej braki jedno – zębowe. Wskazania do konkretnego rodzaju mocowania ustalane są przez lekarza podczas badania stomatologicznego. Jak wygląda przebieg leczenia? Oto uproszczony schemat:
- pierwsza wizyta: po zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia za pomocą mostów adhezyjnych i wybraniu sposobu cementowania mostu, lekarz stomatolog przygotowuje sąsiednie zęby poprzez wytworzenie w nich łoża na wypustki z włókna szklanego. Wizytę kończy pobranie wycisków i odesłanie ich do laboratorium protetycznego.
- druga wizyta: lekarz stomatolog przymierza most adhezyjny w jamie ustnej pacjenta i dokonuje ewentualnych korekt, po czym cementuje most na stałe.
Najczęściej zadawane pytania:
- jakie są wskazania do wykonanie mostów adhezyjnych? – wskazaniem są braki pojedynczych zębów w sytuacji gdy chce się uniknąć szlifowania sąsiednich zdrowych zębów filarowych. Wskazaniem jest też tymczasowe uzupełnienie braków zębowych na czas wgajania implantów stomatologicznych – zwykle 3-6 miesięcy.
- jak długi jest czas wykonania uzupełnienia? – od momentu pierwszej wizyty do zacementowania mostu adhezyjnego upływa nie więcej niż 1-2 dni.
- czy są przeciwwskazania do wykonania mostów adhezyjnych? – tak, przeciwwskazaniem są niektóre wady zgryzu, zgrzytanie zębami lub wiek poniżej 16 lat. Podczas badania stomatologicznego lekarz stomatolog dokonuje kwalifikacji do tego rodzaju leczenia protetycznego.