Laserowe leczenie nadwrażliwości zębów
Nadwrażliwość zębów staje się coraz częstszym problemem pacjentów. Szacuje się, że na większego lub mniejszego rodzaju dolegliwości uskarża się ponad 30% pacjentów. Powodem powstawania nadwrażliwości zębów jest odsłonięcie kanalików zębinowych, umożliwiające wnikaniu różnego rodzaju bodźcom do wnętrza zęba wywołując ból.
Przyczyn powstawania nadwrażliwości jest kilka, można do nich zaliczyć:
- Niewłaściwa technika oczyszczania zębów.
- Zła higiena jamy ustnej, stany zapalne dziąseł.
- Bruksizm – zgrzytanie lub zaciskanie zębów.
- Wady zgryzu, przeciążenie zębów, recesje dziąseł.
- Błędy dietetyczne – spożywanie dużych ilości napojów gazowanych lub soków.
- Niewłaściwa technika oczyszczania zębów, stosowanie past wybielających.
- Problemy żołądkowe – refluks.
Bardzo często powyższe problemy występują jednocześnie, powodując nadwrażliwość zębów.
Jak wygląda przebieg leczenia? Oto uproszczony schemat:
- Lekarz stomatolog przeprowadza badanie wewnątrzustne i wywiad medyczny z pacjentem w celu ustalenia przyczyny powstawania nadwrażliwości zębów.
- Lekarz zabezpiecza nadwrażliwe powierzchnie zębów za pomocą żelu fluorowego i naświetla – aktywuje laserem o długości fali 635nm.
- W zależności od ustalonych przyczyn lekarz instruuje pacjenta na temat dalszego postępowania, gdyż aby leczenie nadwrażliwości było skuteczne konieczne jest wyeliminowanie jej przyczyn. Bez podjęcia dodatkowych kroków zalecanych przez lekarza stomatologa ryzyko nawrotu nadwrażliwości zębów jest duże.
Najczęściej zadawane pytania:
- Jak dbać o zęby aby uniknąć nadwrażliwości? – Odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej jest bardzo ważne w przypadku walki z nadwrażliwością zębów. Po zabiegu laserowego znoszenia nadwrażliwości zębiny zalecamy naszym pacjentom: stosowanie płukanek stomatologicznych przynajmniej raz dziennie wieczorem, używanie past stomatologicznych o niewielkiej ścierności, odpowiednie szczotkowanie – unikanie wycierania uszkodzonych tkanek zęba i nawrotu dolegliwości.